Przejdź do głównej zawartości

Ćwiczenie 02 - klasa medialna

  • Utwórz pusty dokument tekstowy. 
  • Wklej do dokumentu poniższy tekst.
"Moja siła to niepodległość"
Wybitna aktorka. Ceniona nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. W 15. edycji plebiscytu Róże Krystyna Janda ma silną osobowość, która sprawia, że wszyscy wokół niej czują się bezpiecznie. Jest odważna i nie boi się mówić, co myśli, chociaż płaci za to wysoką cenę. Urodziła się 19 grudnia 1952 roku w Starachowicach.
Krystyna Janda uczyła się w liceum plastycznym. Państwową Wyższą Szkołę Teatralną ukończyła w roku 1975. Debiutowała już na studiach, rolą dziewczyny tańczącej na chłopskim weselu w filmie „Czarne chmury”. Zagrała też Masze Kułagine w dramacie Antona Czechowa „Trzy siostry”, który wystawił Aleksandr Bardini w Teatrze Telewizji. Później zagrała w „Balu manekinów” Brunona Jasieńskiego. Rok 1976 przyniósł jej rolę w sztuce pt. „Portret Doriana Grey’a” na deskach Teatru Małego w Warszawie, ale to rola w filmie „Człowiek z marmuru” określiła kierunek jej kariery. Wystąpiła wówczas również w Opolu z piosenką „Guma do żucia”, do słów Marka Grechuty. Natomiast aktorski związek z Teartem Ateneum przyniosły lata 1976 – 1987. Zagrała w tym czasie również w filmach Andrzeja Wajdy, takich jak „Dyrygent”, „Bez znieczulenia”, „Człowiek z żelaza”, jak i w takich jak „Przesłuchanie” (Ryszarda Bugajskiego, 1982) i „Kochankowie mojej mamy” (Radosława Piwowarskiego, 1985). Przy czym za rolę w „Przesłuchaniu” otrzymała „Złotą Palmę” w Cannes. Rola w filmie „Zwolnieni z życia” dała jej „Srebrną Muszlę” w San Sebastian. Otrzymała też nagrodę na festiwalu w Montrealu.
Lata osiemdziesiąte oznaczały dla Krystyny Jandy intensywną pracę w filmie i teatrze. Do tej pory zagrała w teatrze 60 ról, począwszy od sztuk antycznych kończąc na współczesnych, w tym monodramy. 45 ról zagrała w ramach repertuaru klasycznego, ponadto 50 ról filmowych i fabularnych. Napisała 5 książek, nagrała 6 płyt, pisze felietony, reżyseruje (debiutowała filmem fabularnym „Pestka”), śpiewa i gra. Uważana jest za aktorkę jedną z najlepszych w kraju. Ankieta poprowadzona przez tygodnik „Polityka” w 1998 roku, dowiodła, że zasługuje na miano jednej z najwybitniejszych aktorek XX wieku. Ważny był dla niej chociażby rok 2000. Odbyła wówczas jedną z największych tras teatralnych w historii polskiego teatru, a to z okazji wystawiania wtedy spektaklu pt.„Sto twarzy Krystyny Jandy”. Było to spektakularne, ponieważ artystka w ciągu dwóch miesięcy zagrała 48 spektakli w 8 największych miastach Polski. Kolejny przełom miał miejsce w roku 2005, kiedy to powołała do życia Teatr „Polonia”, teatr jej własny, prywatny. Krystyna Janda to również fundatorka i Prezes Zarządu Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury.
Ciekawostki: Pełni funkcję dyrektora stworzonego przez siebie Teatru „Polonia”.Otrzymała w sumie zawrotną ilość siedemnastu medali i odznaczeń. W maju 2006 roku otrzymała nagrodę Medaille Charlemagne pour des Medias Europeens (Medal Karola Wielkiego Europejska nagroda mediów). Przesłanką wręczenia jej Medalu był i pozostaje wybitny dorobek aktorski, zaangażowanie w europejskie porozumienie między Wschodem i Zachodem oraz walkę o równouprawnienie kobiet. Za rolę Tonki Babić w spektaklu „Ucho, gardło, nóż” (w jej własnej reżyserii) została nagrodzona prestiżowym Feliksem Warszawskim. Pisuje felietony m.in. do magazynu „Poradnik Domowy”. Zasiada w Radzie Nadzorczej „Fundacji Okularnicy”. We wrześniu 2015 roku na rynku pojawiły się kosmetyki sygnowane jej nazwiskiem.
  • zwróć uwagę na to, że tekst jest rozłożony dość nieczytelnie
Polecenia:
  • użyj jednej czcionki dla tekstu w rozmiarze 12, tytuł sformatuj inaczej
  • zastosuj akapity z wcięciami z lewej 
  • dokonaj pełnego wyjustowania 
  • przy ciekawostkach użyj wypunktowania
  • zmień interlinię (odstęp pomiędzy wierszami i akapitami)
  • wyróżnij ważne słowa (pogrubienie lub pogrubienie i kursywa)
  • pamiętaj o samotnych literach na końcu wiersza (SHIFT+ENTER)
  • sformatuj tytuł wg uznania, dołącz do niego przypis dolny
  • w przypisie podaj podaj stronę internetową z cytatem tj. https://www.gala.pl/artykul/krystyna-janda-wywiad-w-gali-o-polityce-przeczytaj-nowy-wywiad-z-janda-171208063929
  • wstaw do tekstu trzy zdjęcia Krystyny Jandy, podpisz je podając źródło, 
  • wstawiając zdjęcia użyj opcji ramka lub przylegle
  • na sam koniec dodaj jeden z cytatów Krystyny Jandy i w przypisie podaj źródło  
  • tekst pochodzi ze strony https://culture.pl/pl/tworca/krystyna-janda podaj to źródło
  • Pamiętaj! SPACJI używaj tylko raz do rozdzielenia wyrazów, a ENTERa tylko raz do tworzenia nowego akapitu
  • Pamiętaj! Tekst ma być czytelny i atrakcyjny wizualnie dla czytającego

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/23/Krystyna_Janda_gwiazda_Lodz.jpg



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ćw. 13 Arkusz kalkulacyjny - Wycieczka

Etap IV Wstaw filtr  na kolumnach w arkuszu nr 1 "zaliczka" Etap III w arkuszu nr 2 uwzględniając dane z etapu II, przygotuj kosztorys wycieczki w przeliczeniu na jednego ucznia, wynik przenieś do arkusza nr 1 (kolumna E) Etap II  arkusz 2 nazwij "koszty" W arkuszu 2 "koszty" zaplanuj takie komórki jak:  ilość uczniów  ilość dni wycieczki  ilość noclegów koszt dojazdu  koszt powrotu  koszt noclegu jednostkowy / całkowity bilety wejść do obiektów (teatry, muzea itp.) wyżywienie (np. śniadania,  obiady , kolacje) inne (np. przewodnik) Wasza klasa jedzie do  KRAKOWA Etap I Planujecie zorganizowanie wycieczki szkolnej do Krakowa. Przystępujecie dopiero do jej planowania. Ustaliliście zaliczkę na 50 zł. jednak uczniowie mogą wpłacać więcej. Polecenia: Arkusz 1 nazwij zaliczka komórki A1, B1 itd. będą nagłówkami - sformatuj je (pogrubienie, kolor) w kolumnie A wpisz imiona uczniów w kolumnie B w...

Liść - zadanie inkscape

Uruchom program Inkscape Skopiuj obrazek liścia i wklej go do dokumentu  Narysuj dowolny prostokąt o wymiarach podobnych do liścia Utwórz kontur prostokąta i ustaw transparentne wypełnienie ( PPM wypełnienie i kontur)  Zaznacz prostokąt i wybierz z menu ŚCIEŻKA - OBIEKT W ŚCIEŻKĘ  Użyj menu Edycja węzłów i PRECYZYJNIE obrysuj kształt liścia.  Używaj rożnych opcji węzłów. Nadaj dowolny kolor, kontur, gradient.  źródło: https://image.ceneostatic.pl/data/products/24627332/i-blokada-drzwi-odbojnik-lisc-klonu-zielony.jpg (pobrano na potrzebę edukacyjną)

Ćw. 09 Arkusz kalkulacyjny - Funkcja JEŻELI

Wykonaj zadanie: